UDRŽATEĽNÁ VÝSTAVBA IDE RUKA V RUKE S HOSPODÁRNOSŤOU

Koniec mesiaca september patrí sviatku trvalo udržateľných budov. Ako taká udržateľná výstavba prebieha v praxi sme sa spýtali pána Erika Štefanoviča, konateľa projektovo-manažérskej kancelárie DELTA Projektconsult.

 

Je pre vás udržateľná výstavba hlavne otázkou zodpovednosti?

Je potrebné si uvedomiť, že stavebný priemysel a vďaka nemu vytvorené stavby predstavujú nielen hlavného spotrebiteľa materiálnych a energetických prírodných zdrojov, ale tiež významného znečisťovateľa životného prostredia. Stavebníctvo je v rámci Európskej únie najväčším priemyslovým sektorom s tvorbou približne 11 % HDP a zamestnávajúcim cca 8 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Často sa poukazuje na skutočnosť, že stavebníctvo a jeho produkty sú zodpovedné za 40 % spotreby všetkej vyrobenej energie a približne za rovnaké percento emisií skleníkových plynov (predovšetkým CO2) a produkcie pevných odpadov. Všetky tieto čísla jasne ukazujú, akým rozhodujúcim spôsobom stavebníctvo ovplyvňuje sociálno-ekonomický vývoj každej priemyselne rozvinutej krajiny a je teda na nás nájsť v sebe silu a odvahu začať projektovať a realizovať všetky zmienené objekty inak, zodpovedne a s ohľadom na dopady v budúcnosti.

 

Ako DELTA ako projektová kancelária vníma pojem udržateľnej výstavby. Ako sa k nemu staviate?

Udržateľná výstavba je pro spoločnosť DELTA kráľovská disciplína a ako taká je jediná správna pre ekonomicky zmysluplnú cestu do budúcnosti. Kráľovská disciplína preto, že už aj tak komplexný proces zriaďovania, rozširovania alebo rekonštrukcie budovy rozširuje ešte o aspekt udržateľnosti. Ekonomická, pretože odpoveď na otázku týkajúcu sa nákladov jasne končí v prospech udržateľne postavených budov, ak ju človek posudzuje z pohľadu životného cyklu. A presne toto niektorí ľudia už dnes považujú za štandard. Preto pri realizácii zákazky dávame klientovi na výber, či má záujem o projektovú prípravu a realizáciu budovy v zodpovednom princípe green line, ktorý je orientovaný na celý životný cyklus budovy alebo len red line, ktorý sa sústreďuje predovšetkým  na optimalizáciu procesu výstavby novej budovy.

 

Viem, že ste v rámci osvety trvalo udržateľných stavieb dokonca pripravili aj špeciálnu príručku o zelenej výstavbe. Je to teda spôsob, akým sa snažíte dať správu do sveta – áno, sme pripravení pre vás aj tieto stavby  naprojektovať a realizovať? 

Áno, je to taká jednoduchá brožúrka, ktorá sa postupne v jednotlivých kapitolách snaží investorovi jednoducho a zrozumiteľne vysvetliť a na konkrétnych, už realizovaných projektoch ukázať, ako taký princíp výstavby v režimu green line prebieha, aké kroky a rozhodnutia je potrebné v určitých fázach projektu spraviť a úlohou DELTY je v úlohe odborného garanta, či už v roli generálneho projektanta či stavebného manažéra celý proces naplánovať, riadiť a zaistiť odbornú kontrolu jednotlivých procesov tak, aby bol prípadne celý objekt pripravený aj na certifikáciu budovy. Získanie vybraného certifikátu budovy nie je len otázkou dobrej image značky spoločnosti, ale na trhu nehnuteľností je v prvom rade zárukou kvality, čo so sebou nesie výrazne vyššiu hodnotu budovy, neporovnateľne nižšiu prevádzku a tiež spokojných užívateľov či nájomníkov. Je dôkazom toho, že udržateľná výstavba ide ruka v ruke s hospodárnosťou.

 

Týka sa trvalo udržateľná výstavba podľa vašej koncepcie nejakého konkrétneho typu budov, napr. kancelárskych budov, o ktorých sa najviac hovorí alebo máte skúsenosti aj s iným typom objektov?

Trvale udržateľný a veľmi ekonomický prvok sa nám napríklad podarilo vniesť do výrobnej haly MANN+HUMMEL v Uhorskom Brode. Jedná sa o fotovoltanickú elektráreň na streche budovy, ktorá majiteľovi pokrýva ročne cca tretinu energetických nákladov na výrobné procesy. Za túto budovu sme z hľadiska  architektonického návrhu získali tiež ocenenie v súťaži Stavba roka Zlínskeho kraja. Druhý je projekt, ktorý je tiež mimo administratívnych budov a tak trochu presahuje aj štandardný rámec trvalej udržateľnosti z pohľadu environmentálneho a ekonomického hľadiska a dokonca sa dotýka aj toho sociálno-kultúrneho. Jedná sa o stavebný projekt bytových domov „Dom pre život“ (Haus des Lebens) vo Viedni. Tu sa nám podarilo uskutočniť myšlienku, ktorá mladým aj starým ponúka domov trošku iného druhu. Viacgeneračné bývanie je novým aktívnym spoločenstvom pre obyvateľov postaveným na spoločne definovaných hodnotách a cieľoch, ktoré sa opierajú o vzájomnú pomoc, porozumenie a skvalitnenie života seniorov. Čo sa týka stratégie udržateľných materiálov, prevažujú prírodné recyklovateľné stavebné materiály, ktoré sa starajú o ideálnu klímu v miestnostiach. Bytové jednotky sú optimalizované čo sa týka nárazového hluku a sú výborne presvetlené. Zásobovanie energiami je prispôsobené chovaniu jednotlivých užívateľov a zodpovedá najmodernejším ekologickým a ekonomickým požiadavkám. Výraznou referenciou z našich stavebných projektov by mohla byť aj jedna z piatich budov areálu Ekonomickej univerzity vo Viedni, či budova strednej školy ekonomickej vo Wiener Neustadt.

 

Vaši architekti teda vedia pracovať s prvkami zelenej architektúry. Môžete prezradiť nejaký konkrétny príklad kde a akým spôsobom premietla DELTA aj zelenú architektúru do stavebného projektu a aké výhody z toho pre investora plynú?

Áno, architekti DELTY vedia zohľadniť pri udržateľnom stavaní stavebné a zelené prvky v architektúre tak, aby podporovali funkčné aj ekonomické nároky a zlepšovali vnútorné prostredie objektu. Investujú maximum nasadenia, aby vytvorili klientovi optimálny model realizácie stavebného projektu a dôsledne vyčerpali všetky potenciály udržateľnosti, ktoré sú k dispozícii na vybranom pozemku. Spomeňme napríklad aj možnosť výberu ideálneho pozemku, jeho rozšíriteľnosť, zaistenie najväčšej efektivity plôch, využitie všetkých zdrojov, ktoré sú k dispozícii ako napríklad spodná voda, slnečné žiarenie a vypracovanie najrôznejších konceptov z pohľadu stavebnej fyziky, z pohľadu využitia slnečnej energie a ďalších  ekologických faktorov.

Erik Štefanovič

Ako konkrétne príklady môžeme uviesť aktuálny slovenský projekt administratívnej budovy  EKOM v Piešťanoch, kde sme pre trojposchodovú kancelársku budovu využili viac prvkov zelenej architektúry. Ekologické myslenie investora prispelo k rozhodnutiu, že napriek zvýšeným počiatočným nákladom sme navrhli objekt ako ultra-nízkoenergetickú budovu, čo sme dosiahli vhodnou architektúrou, dispozíciou s vloženým átriom, vhodným výberom stavebných materiálov, orientáciou k svetovým stranám a vďaka technológiám.  Ďalej môžem uviesť využitie aktivácie betónového jadra objektu (sálavé vykurovanie a chladenie), stropné panely pre sálavé vykurovanie a chladenie, využitie prírodných alebo recyklovaných materiálov (koberce, kaučuková podlaha a ďalšie), rekuperácia vzduchotechniky, využitie akumulácie priznaných betónových konštrukcií, interiérové i exteriérové LED osvetlenie, inteligentný exteriérový tieniaci systém. Objekt je tiež pripravený aj na využitie obnoviteľných zdrojov energie z podzemnej vody systémom tepelných čerpadiel.

Chcete vedieť viac? www.delta-slovakia.com

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply