Návrh administratívnych priestorov musí vytvoriť pohodlie a podmienky na výkonnosť zamestnancov

Pracovisko by malo byť vždy koncipované premyslene tak, aby umožňovalo sústredenie na vlastnú individuálnu prácu a zároveň tiež dávalo dostatok priestoru na prácu tímovú. Preto skúsení architekti v rámci kancelárskych budov navrhujú okrem osobných pracovných priestorov aj najrôznejšie miesta tzv. connect zone, kde jednotliví pracovníci môžu pracovať aj menej formálne. Najmä u kreatívnych profesií je trendom vytváranie pracovného prostredia s nápaditými, niekedy aj hernými prvkami, aby zamestnanci mali možnosť relaxácie a tzv. dobíjania batérií.

chodba_pracovní kout_MondelezDôležitým prvkom, na ktorý sa prihliada pri plánovaní a projektovaní kancelárskych priestorov či celej administratívnej budovy, je riešenie z pohľadu budúcich užívateľov. Pracovné prostredie má významný vplyv na pracovnú pohodu, a tým aj výkonnosť zamestnancov, preto je dôležité, aby architekt a projektant dostatočne pochopil procesy firmy, jej filozofiu a kultúru a podľa toho dokázali spracovať návrh parametrov vnútorného prostredia od osvetlenia, akustiky až po riešenie najrôznejších odpočinkových či kontaktných zón. Erik Štefanovič, konateľ českej a slovenskej pobočky spoločnosti DELTA, ktorá má bohaté skúsenosti v oblasti vytvárania koncepcie administratívnych priestorov klientovi na mieru k tejto téme uvádza: “Veľkou výzvou pre architekta je samozrejme návrh administratívnej budovy šitý na mieru zadávateľovi, ktorý potrebuje budovu, ktorá mu umožní zabezpečovať určitú vysoko špecializovanú činnosť v podobe najrôznejšej formy výroby, distribúcie či inej formy predaja. Špecifické požiadavky klienta riešila naša architektonická kancelária napríklad v projekte voestalpine Praha, kde historický ráz budovy ponúkal priestory, kde naši architekti nenašli snáď jediný pravý uhol. Tiež zaujímavou budovou klientovi na mieru bola výrobno-administratívna hala pre spoločnosť MANN + HUMMEL Innenraumfilter CZ v Uherskom Brode, kde bolo tiež nutné pochopiť jednotlivé výrobné a ostatné nadväzujúce procesy a vytvoriť tak klientovi výrobnú halu s reprezentatívnou administratívnou časťou v korporátnom štýle na mieru. Kvalita administratívnej budovy sa vyznačuje tým, že napr. kancelárie by mali byť činorodým miestom pre komunikáciu a výmenu, a zároveň by mali poskytovať tichú atmosféru pre individuálnu a koncentrovanú prácu. Rozhodujúce je, zohľadniť individuálne potreby ľudí a požiadavky, ktoré prinášajú rozličné pracovné úlohy. Ľudia by mali mať podľa potreby možnosť uzavrieť sa, alebo naopak, mať podmienky pre spoluprácu a autonómiu. K tomu patria aj miestnosti na oddych. “Myslím, že práve na projekte kancelárskych priestorov pre spoločnosť Mondelez platí, že ak ľudia cítia, že budova je im postavená na mieru, automaticky sa zvýši ich pocit pohodlia. Ľudia to považujú ako hodnotu pre nich, ak sú materiály a zariadenie vybrané starostlivo a premyslene. Ľudia chcú, aby boli vnímaní aj so svojou individuálnou hodnotou, a nielen aby museli stroho fungovať “dopĺňa k tejto problematike Štefanovič.

Prirodzené svetlo ovplyvňuje našu efektivitu

Denné svetlo výrazne ovplyvňuje náš biorytmus tak ako aj našu psychiku. Dostatok denného svetla je dôležitý pre komfort ľudí, pretože vtedy sa zastaví tvorba spiaceho hormónu, ktorý na nás pôsobí v tmavých priestoroch, a preto sme unavenejší, nekoncentrovanejší a demotivovanejší. Navyše – svetlo povzbudzuje tvorbu hormónu šťastia. “To sú hlavné dôvody, prečo je dôležité pri definovaní novostavieb alebo prestavieb budov, zaoberať sa témou prúdu množstva denného svetla, rozloženia svetla a cieleného vábenia svetlom k činnosti. Ak sa v budove vhodne zaobchádza s denným svetlom, druhým príjemným faktorom je značná úspora na energiu “komentujte Štefanovič. Zároveň poukazuje na presklené plochy, ktoré sú taktiež rozhodujúce pre pohľad von v zmysle dobrého pocitu. Zároveň je dôležité si dobre premyslieť ochranu pred slnkom, aby neboli vytvárané temné podmienky kvôli úniku pred slnečným žiarením alebo rušivým odrazom svetla.

Dobre navrhnutý interiér zohľadňuje aj možný hluk

Počúvame nepretržite. A pri hlučných okolitých zvukoch trpí naše zdravie, náš pocit pohodlia a v neposlednom rade aj naše sociálne správanie. Hluk vyrušuje, spôsobuje stres a narušuje koncentráciu a výkonnosť. Ľudia sa nesmú cítiť ohrození akustikou, čo môže byť napríklad prípadom aj príliš hlučnej budovy. Štefanovič aj k téme akustiky doplnil: “Akustiku v budove je možné naplánovať rovnako ako formu, estetiku, svetelné pomery a klímu v miestnosti – a verte, pre naše zdravie je to veľmi dôležité. Ak by boli stropy, podlahy, steny a interiérové ​​zariadenie vybrané vhodnejšie, mohli by byť zredukované zdroje hluku, zmenšený čas ozveny alebo by mohla byť obmedzená hladina zvuku. Pozor! Aj zvuky, ktoré odráža nábytok, je potrebné nepodceniť. Ten môže ovplyvniť dokonca 3 – 6 decibelov hluku “.

Poznámka redakcie: “Za výrobno-administratívnu halu Pilart v Blansku a tiež za centrálny sklad pre dm drogériu získala DELTA významné ocenenie za architektúru”.

 

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login