Ako na drevenú chatu, ktorá Vás bude tešiť po celý rok?

Drevené chaty sú v dnešnej dobe veľmi obľúbeným doplnkom v každej záhradke. Vlastne nie len doplnkom, ale hlavnou pýchou záhrady. Väčšie, menšie, celoročné, alebo len sezónne chaty z dreva. Drevenú chatu si vyberáme podľa toho, na aký účel ju chceme využívať, ale aj podľa toho, aký veľký pozemok máme, či jednoducho, koľko do nej chceme investovať.

chataSpomenuté boli parametre nie len veľkostné, ale aj parametre využitia. Ide o celoročné chaty a o tie, ktoré využívame len v určitom období cez rok. Celoročné môžete obývať každý deň v roku, avšak tiež sa líšia tie, ktoré sú na stále bývanie od tých, ktoré sú len víkendové. Hlavným problémom, ktorý budete riešiť pri takýchto chatkách je tepelná izolácia. Ak chcete chatu mať ako dom, musíte k nej aj tak pristupovať a riešiť tepelnú izoláciu, dostatočné vykurovanie a parozábranu, alebo inak povedané aj paroizoláciu. V skutočnosti toto nesmiete opomenúť pri celoročnej drevenej chate ani ak sa tam chystáte len víkendovať. Hoci je jednoduchšie si vykúriť v zime chatku na dva dni, ako ju vykurovať celú zimu.

Ešte než sa rozbehneme s celoročnými drevenými chatami, existujú chaty sezónne. Pri týchto sa veľmi nebudete stresovať s kvalitou zateplenia, alebo inými izoláciami, pretože takúto chatu skrátka na konci jesene zazimujete a na jar odzimujete. Samozrejme to nespočíva v zamknutí vchodových dvier a koniec, ale o tom si povieme nabudúce.

Ak chcete stavať celoročnú drevenú chatu, možností je hneď niekoľko. Vašou voľbou by mohla byť montovaná alebo zrubová stavba. Ich špecifiká sú rôzne, v mnohých ohľadoch sa líšia, ale spoločným je možnosť, nechať si postaviť drevene chaty na kľúč. Samozrejme ak preferujete svojpomoc, pokojne môžete postaviť drevenú chatu podľa svojich predstáv aj vy.

Montované drevené chaty na kľúč sú ideálnym variantom pre tých, ktorí chcú bývať rýchlo a nechcú stráviť dlhé roky na stavenisku. Zaujíma vás ako dlho trvá postaviť jednu montovanú drevenú chatu? Čas je skvelý, približne tri týždne, ale nejasajte predčasne. Tento čas sa odvíja od toho, či ste sa rozhodli postaviť si vysnívanú chatu sami, alebo to vložíte do rúk šikovnej stavebnej firme. Vždy zohľadňujete veľkosť chaty, jej dostupnosť autom a vašu zručnosť na stavby. Zároveň by vás mohlo zaujímať aj to, že montované chaty sa dajú zakúpiť ako stavebnica a chatu si zložíte podľa návodu. Každopádne sú montované chaty, na kľúč alebo ako stavebnica, zárukou rýchleho bývania.

Drevené zrubové chaty sú tiež zaujímavým variantom, najmä ak sú z hranatých profilov. Pýtate sa prečo? Je to tým, že ak použijete na stavbu hranoly širšie ako osemdesiat milimetrov, stáva sa takáto konštrukcia samonosná. Ale ak zostanete verní klasickým zrubovým chatkám, nič sa nedeje. Tie sú spravidla tvorené silnejšími fasádnymi palubovkami, ktoré potrebujú mať vnútornú nosnú konštrukciu. Ďalšou nespornou výhodou je vonkajší aj vnútorný vzhľad zrubovej chatky. Tvorí ho zrubový profil, ktorý je exteriér i zároveň interiér stavby a nie je ho okrem povrchového náteru nutné ďalej riešiť. A síce sme venovali viac pozornosti celoročným chatám, ak sa rozhodnete zrubovú chatu využívať len sezónne, nebudete musieť riešiť ani jej zateplenie, pretože samotné drevo je celkom dobrý izolant.

Toľko v skratke o stavbe celoročných chát, lenže mnohí z nás chaty už majú, alebo zdedia, či kúpia pozemok aj s chatou. Ak nechcete hneď búrať a stavať niečo nové, možno len potrebujete niekoľko dobrých typov, ako si chatu spríjemniť a ušetriť na energiách.

Ak ste sa rozhodli zachrániť to čo máte, výborne. Zrejme vás neprekvapí, že vašim najväčším problémom je nedostatočné zateplenie a preto v zime veľa kúrite a minimálne polovica tejto energie uniká doslova von oknom. Z toho vyplýva, že najrozumnejšia investícia bude pre vás investícia do zateplenia. Pri tom platia hneď tri zásady.

Zatepľujte zvonka! Podstatnou nevýhodou vnútornej izolácie je, že obvodová konštrukcia, ktorá nie je izolovaná, zostáva vystavená nepriaznivému počasiu. Tým sa pri teplotných výkyvoch obvodové steny veľmi rýchlo porušia. Tepelná izolácia v interiéri zabráni stretu teplého vzduchu so stenami, čím si stena nedokáže nahromadiť teplo. Drevená nosná konštrukcia je týmto neustále v chlade a vlhku, takže to rozhodne neprospeje ani stavbe, ani vám.

Zatepľujte poriadne alebo vôbec! V niektorých prípadoch je lepšie drevenú chatu neizolovať vôbec, ak ju nemáte zaizolovať dostatočne. Je to z dôvodu ochrany dreva pred poškodením a možným rozšírením plesní. Všetko je v závislosti od rosného bodu. Musíte si dobre zrátať, akú hrubú izoláciu použijete, aby bola dostatočná a tiež neopomeňte použiť parozábranu, aby sa vám nevyzrážavala v interiéri voda a nepoškodzovala drevo.

Nezabudnite na paroizoláciu! To už sme síce spomenuli vyššie, ale je to dôležitá súčasť zatepľovania, takže opakovanie určite nebude na škodu. Ak ste doteraz nemali zatepľovanú drevenú chatu, pravdepodobne v nej nebola použitá žiadna parobrzda, pretože nebola doteraz potrebná. Pozor si dávajte na správne prevedenie parobrzdy. Pri nesprávne spravenej parozábrane môže dôjsť ku kondenzácii vlhkosti v konštrukcii. To je žiaľ hlavná prekážka pri zatepľovaní drevostavieb.

Ak by sme zhrnuli dôvody, prečo je dobré si postaviť drevené chaty, boli by v hlavnej línii ich cenová dostupnosť a príjemný vzhľad. Ale v úzadí nezostávajú ani iné kvality

drevených chát, stačí si len vybrať nejakú vlastnú a vyskúšať ju.

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login