Domov, kde sú svetlo a priestor doma

42456612 - living room

Detstvo som prežila v nádhernom, starom nájomnom dome uprostred Bratislavy. Jeho dušou boli široké, krokmi a časom premenené schody, lemované na odpočívadlách farebnými vitrážami s pomaly dýchajúcim svetlom. Tie obrazy živého priestoru a pulzujúceho svetla mi ostali natrvalo uložené v pamäti a robili ma šťastnou. Zhodou okolností sa mi po rokoch naskytla jedinečná možnosť ako si do života vrátiť aspoň kúsok toho sveta, ktorý tak čarovne formoval moje detstvo.

 Tou vzácnou možnosťou bola plánovaná rekonštrukcia v našom dome. Ako žena a matka som dlhšie cítila, že kuchyňa je pre moju rastúcu rodinu akási stiesnená, a v istých ohľadoch ponurá. Ktovie, či slovo ponurá je to správne, ale vnímala som ju ako menej slnečnú. Po rokoch bývania sme sa s manželom zhodli aj na tom, že obývacia izba nie je práve vzorom dokonalosti, a treba s ňou tiež niečo urobiť – kvôli nám a kvôli deťom. Vďaka pomoci priateľov sme oslovili pani Pavlínu Lipkovú, bytovú dizajnérku zo spoločnosti ORIGINE INTERIER DESIGN – bytový architekt Bratislava a začali spoločne a intenzívne hľadať nové svetlo a priestor pre interiéry nášho domu.

39939225 - living room

Manžel a ja milujeme okrem našich detí, aj neveľkú, ale s láskou pestovanú záhradu a túžili sme objaviť dajaký jednoduchý spôsob, ako ju priviesť ešte väčšmi medzi nás. Obmedzený výhľad na jej ročné a fascinujúce premeny nás niekedy zarmucoval, aj keď živú prítomnosť kvetov a stromov ničím nenahradíte. S pani dizajnérkou sme sa napokon zhodli, že optimálnym krokom bude zrušenie niekoľkých múrov, čím prepojíme kuchyňu s obývacou izbou do väčšieho a praktickejšieho celku. Výsledkom tak bude nielen viac svetla a viac priestoru, ale aj viac záhrady do duše všedného dňa.

Prepáčte tú trochu úprimnosti navyše. Pred schôdzkou s pani Lipkovou som mala – napokon, asi ako každá normálna žena – vlastné a bezmála neotrasiteľné predstavy, čo chcem zamýšľanou rekonštrukciou dosiahnuť. Zdalo sa mi, že viem najlepšie, čo rodina potrebuje a ako si môžem – trochu sebecky a celkom tajne – zase sprítomniť kus môjho detstva. Toto presvedčenie som však po každej vete pani dizajnérky pomaly a iste opúšťala, aby som na konci stretnutia ostala nadšená z jej úvah a predložených nápadov.

Podstata jej myšlienok bola prostá a presvedčivá zároveň: svetlo znásobí priestor a farby oživia oboje. Keď sa vrátim v čase, stačila by mi vlastne iba táto veta, a viac som počúvať nemusela. Tie pestré a jedinečné pocity z detstva boli odrazu tak blízko, takmer na dosah ruky. Farebné, priestranné a plné jasného svetla. Pravda, realita dospelého sveta ma pomerne rýchlo vrátila na zem, lebo všetkých čakala hora práce a stresu.

Všetko to búranie, prach a nepohodlie však vo mne spoľahlivo prehlušovali príjemné myšlienky a obrazy nového, či skôr zmeneného bývania. Vždy ma nadchýnala kultúra ďalekého Východu – najmä Japonska a Číny. Minimalizmus všetkého hmotného, pevné a nehlučné spojenie s prírodným alebo staroveká filozofia feng-šuej, to ma oslovovalo už od rokov dospievania. Našťastie, manžel vnímal tieto siločiary skoro rovnako, takže sme ku konečnej dohode o zmenách nepotrebovali ani veľa slov, a takmer žiadne kompromisy.

Feng-šuej. Bez akéhokoľvek dohovárania sme s manželom už od prvých spoločných dní vyznávali základnú normu tohoto čínskeho učenia: priestor nemá byť preplnený nábytkom a energetické centrum miestnosti má – ak je to aspoň trochu možné – ostať voľné. Tiež sme nachádzali obojstrannú inšpiráciu v úvahách o aktivácii priaznivých energií všetkými vhodnými smermi. Zhodou okolností sme – podľa feng-šuej – prerábali jednu z najdôležitejších miestnosti každej domácnosti – kuchyňu, kde odvekov platí, že oheň a voda nemajú žiť vedľa seba. A tak sporák a drez museli ostať oddelené. No a podľa tej istej tradície má byť obývacia izba priestranná, otvorená a útulná, pričom ju má reprezentovať pohodlie. Práve k tomu sme prestavbou smerovali.

Medzi kuchyňou a obývacím priestorom sme ponechali subtílnu priečku stvorenú z dreva a mliečneho skla. Už od začiatku v nás evokovala tradičnú japonskú stenu z papiera. Priečka, ako aj známa japonská stena, nebráni svetlu vstupovať do priestoru z oboch častí interiéru. Svetlo tak celú miestnosť opticky zväčší a preteplí. Mala som však ešte jedno osobné želanie – dajakým spôsobom zväčšiť kuchynskú linku. Pani dizajnérka mi na moje príjemné prekvapenie, doporučila pridať do kuchyne ostrovček určený na varenie. Oddelili sme tak jedáleň od celého priestoru a hmota ostrovčeka zároveň dnes slúži ako malý príručný bar.

Samozrejme, pani Lipková z ORIGINE INTERIER DESIGN naše predstavy dokonale naplnila. Ako nám prezradila, zásady a normy feng-šuej vníma ako kroky správnym smerom a dnešný rýchly a unavujúci svet by ich mal poznať, a občas sa nimi inšpirovať. Vybrala pre nás krásne dizajnovo prepracované prvky, medzi ktorými vynikali hlavne podhľady stropov a rôzne priehľady, ktoré celý novovytvorený priestor oživili. Všetci traja sme napokon vybrali aj finálne farby, ktoré však neboli prehnane výrazné, ale priestor dokázali aktívne podčiarknuť a prepožičať mu jedinečný charakter.

40154968 - dining room

Práca pani Lipkovej z ORIGINE INTERIER DESIGN – návrh interiérov nám ukázala, že skutočný profesionál a poctivý odborník vie svoje základné myšlienky nielen inteligentne predať, ale nájsť primeranú zhodu s predstavami svojho zákazníka. Hovorím to z viacerých dobrých dôvodov, ale jeden je pre mňa podstatný a nespochybniteľný.

Keď teraz, koncom leta, hľadím z voľného priestoru obývačky do našej milovanej záhrady, mnoho kvetov nehmotne prestupujúcich cez obločné sklá vo mne evokuje farby vitráží môjho detstva. Zase naplno cítim ten slobodný, ničím nezaťažený priestor širokého schodiska starého domu, ľuďmi a časom do hladka obrúsené kamenné stupienky, a najmä prílev mäkkého, rôznofarebného svetla, ktoré ma upokojuje a robí šťastnou. Je dobré, ak vedia svetlo a priestor človeka správne osloviť.

 

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login